Video Pazarlamasına Başlamanız için 10 İstatistik

Video pazarlama gelecek ise, o zaman gelecek burada. Kaynaklarınızı işletmeniz için video pazarlamaya koymaya değip değmeyeceğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Video oluşturmak için yeterli kaynağınız var mı? Hedef kitlenizde yeterince insan videoyla ilgileniyor mu? Ve sonunda, çabaya değecek mi? Kısacası: evet.

1.Internet Kullanıcıları Video İçerikten Hoşlanıyor


Artık her zamankinden daha fazla video içeriği izleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm internet kullanıcılarının% 85’i, cihazlarından herhangi birinde aylık olarak düzenli video içeriği iizliyor(Statista, 2018). 25-34 yaş arası çocuklar en çok çevrimiçi video izleyenler. Yetişkin erkekler internette kadınlardan % 40 daha fazla video izliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir akıllı telefonda haftalık olarak video içeriği izleyen kullanıcıların harcadığı zaman giderek artıyor. İlginç bir şekilde, Suudi Arabistan ve Türkiye video izlemede birinci sırada. tüm internet kullanıcılarının % 95’i herhangi bir online mecradan video izliyor. 

2. Video İçeriğine Talep Artıyor

Video içeriği tercihi yalnızca eğlence amaçlı değildir. Video markalara kadar uzanır. Araştırmalar, tüketicilerin % 54’ünün destekledikleri bir marka veya işletmeden daha fazla video içeriği görmek istediğini gösteriyor (HubSpot, 2018). Artan video talebiyle, birçok endüstri yön vereni bu artan ihtiyacı karşılamak için proaktif olarak farklı türde video içeriği ürettiği görülebilir. Bu anketin katılımcıları, özellikle insanların buna daha fazla dikkat etme olasılıkları nedeniyle video içeriğinin daha fazla talep edildiğini iddia etti. Sesli ve yazılı içeriğin bazı bölümlerini atlama eğilimi daha yüksektir. Markaların kitlenin dikkatini daha fazla çekmesi için video iyi bir yoldur.

3. Güçlü Bir Pazarlama Aracı Olarak Video

2019’da video pazarlamasındaki başarı zirveye ulaştı. Geçmişten daha fazla işletmenin dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak video içeriğini dahil etmek istemesi şaşırtıcı değil. Pazarlama profesyonellerinin video içeriğinin kendilerine sağlayabileceği fırsatları görmeleri gerekir. 2019 raporu, pazarlama profesyonellerinin% 87’sinin bir pazarlama aracı olarak video kullandığını gösteriyor (Wyzowl, 2019). Artan video içeriği talebiyle, pazarlama profesyonellerinin büyük bir yüzdesinin videoyu bir pazarlama aracı olarak kullandığını söylemesi şaşırtıcı değildir. Pazarlama uzmanları, kullanıcı etkileşimini artırmak ve marka güvenini geliştirmek için video içeriğinin potansiyeline güvenmekte.

4. Sosyal Medya Kullanıcıları Video İzlemeyi Seviyor

Kullanıcılar her platformda videoları giderek daha fazla görüyor. Bloglarda, Instagram reklamlarında veya sadece YouTube’da olsun, daha fazla video içeriği bekliyorlar. Videolar, tüketicilerin sosyal medyadaki bir markadan görmek istedikleri favori içerik türüdür (Animoto, 2018). 2019 Sosyal Medya Video Pazarlamacı Trendleri raporuna dayanarak, tüketicilerin% 73’ü bir satın alma kararı verirken markanın sosyal medya varlığından etkilendiklerini iddia ediyor. Bu istatistik tek başına videoların zamanla nasıl popüler hale geldiğini göstermekte. Videonun tüketici kararları üzerinde büyük bir etkisi olmasıyla, Instagram’ın satın alımları artırmak için video içeriğini kullanan en hızlı büyüyen platform haline gelmesi şaşırtıcı değildir.

5. Video=Gelir

Bir reklam yatırımında en önemli şey geri dönüşüdür.  Rakamlara bakarsak, video pazarlamacılarının% 88’i sosyal medyadaki video pazarlama çabalarının geri dönüşünden memnunlar (Animoto, 2018). Aynı rapor bize, pazarlamacıların % 80’inin sosyal medyada yayınladıkları video reklamların geri dönüşünden memnun olduklarını gösteriyor.

Büyük şirketler satışlarını artırmak, marka bilinirliği ve güven oluşturmak, mevcut müşterilerini bilgilendirmek ve potansiyel müşterilere ulaşmak için video pazarlamayı kullanıyor. Pazarlamacılar tarafından sosyal medya pazarlama videoları ve video reklamlarını yayınlamak için en yaygın olarak kullanılan platformlar Instagram, YouTube ve Facebook’tur. Video pazarlamanın bir pazarlama aracı olarak tercih edilmesinin bir nedeni, her şeyi kullanıcıların tercih ettiği bir formatta – görsel formatta açıklama potansiyeli nedeniyle. Eğiticiler veya açıklayıcı videolar özellikle son kullanıcılar arasında popülerdir.

6. Video Potansiyel Müşteri Formu Toplama Aracı

Optinmonster’a göre, video pazarlamacıları yılda % 66 daha nitelikli potansiyel müşteri elde ediyor (Optinmonster, 2019). Optinmonster ayrıca video pazarlamacılarının marka bilinirliğinde % 54 artış sağladıkları sonucuna vardı. Ayrıca, pazarlamacıların % 93’ü sosyal medyadaki bir video sayesinde yeni bir müşteriye ulaştıklarını söylüyor. Olası satışların kalitesi, videonun getirdiği eğiticilikle ilişkilendirilebilir. Müşteriler yalnızca şirketlere güvenmekle kalmaz, aynı zamanda interaktif görseller aracılığıyla kendilerini şirket veya ürünleri hakkında eğitebilirler. Bu istatistikler, iş için video pazarlamanın faydalarını ikinci olarak tahmin etmeye gerek olmadığını göstermektedir. 2020’de video pazarlamaya gelince, sadece şimdi değil, gelecekte de ağınızı ve müşteri tabanınızı büyütmek için harika bir yol olacaktır.

7. 2020’de Sosyal Medya Kanallarında Video Pazarlama

Artık videonun son derece etkili bir pazarlama aracı olduğunu ve tüketicilerin markalardan videoları sosyal medyada görmekten zevk aldıklarını tespit ettik.

En son video pazarlama istatistiklerine göre YouTube, pazarlamacıların video yayınlaması için en popüler sosyal medya platformudur. On pazarlamacının yaklaşık dokuzu (yüzde 88) YouTube’da video pazarlama yapmayı planladıklarını söylüyor (Wyzowl, 2020).

Bunu sosyal medya kralı Facebook takip ediyor ve pazarlamacıların dörtte üçünden fazlası (yüzde 76) platformda video pazarlama yapmayı planlıyor. Video özelliklerini 2017’ye kadar piyasaya süren LinkedIn, video pazarlama platformu olarak nispeten yeni bir oyuncu. Ancak, video pazarlama için üçüncü en popüler sosyal medya platformu olmak için Instagram ve Twitter gibi diğer platformları geçti. Pazarlamacıların üçte ikisi (yüzde 66) 2020’de LinkedIn’de video kullanacaklarını söylüyor.

8. Satın Alma Kararlarında Videonun Gücü

Videolar yalnızca kullanıcılarla daha çok yaratmakla kalmaz, aynı zamanda karar verme süreçlerinde oldukça önemli bir rol oynarlar. Wyzowl tarafından yapılan bir araştırma, her on kullanıcıdan yaklaşık sekizinin markanın videosunu izledikten sonra bir yazılım veya uygulama satın aldığını gösteriyor (Wyzowl, 2018).

Video pazarlamanın gücü aslında tüm alıcının yolculuğu boyunca hissedilir – aynı çalışma, çoğu insanın (yüzde 96’sı, kesin olarak) belirli bir ürün ve / veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için videolara yöneldiğini gösterir.

Ayrıca, Google gibi internet devleri bile videoları “vazgeçilmez” olarak tanımlıyorsa, dijital pazarlama stratejinize video ekleyerek doğru yolda ilerlediğinizi biliyorsunuz. Google’a göre, video, satın almaları gereken şeyleri hatırlatmak için kullandıkları bir alışveriş listesi, kullanıcıları satın alma işlemlerini gerçekleştirmek için daha fazla bilgi ve güvenle tesis etme kaynağı olarak internet kullanıcılarını etkiliyor.

9. Videonun Büyüyen Popülerliği

Yukarıdaki video pazarlama istatistiklerinin sizi yararları konusunda ikna etmediyse, bu sizi nasıl etkileyecektir: insanların çevrimiçi video izlemeye harcadıkları süre artmaktadır.

2019’da, kullanıcılar çevrimiçi videoları izlemek için haftalık ortalama altı saat ve 48 dakika harcadı – 2016’dan sadece üç yıl öncesine göre yüzde 59 artış (Limelight, 2019).

Ve tüm işaretler şu anda bunun artmaya devam edeceğini gösteriyor. Şimdiden, 36 yaşın altındaki kitleler, çevrimiçi video izlemek için televizyon gibi geleneksel yayın araçlarından daha fazla zaman harcıyor.

Günlük kullanım açısından, günlük küresel video tüketimi ortalaması 84 dakika, Çin ve İsveç öncülüğünde, 2019’da çevrimiçi video izleyen nüfusları günde 103 dakika geçirdi. 2021 yılına kadar küresel ortalamanın artması ve günde 100 dakikaya ulaşması bekleniyor.

10. Videonun İnternet Trafiğindeki Rolü

Ve videonun artan popülaritesi göz önüne alındığında, internet trafiğindeki pazar payının artması şaşırtıcı değildir.

2022 yılına kadar küresel internet trafiğinin yüzde 82’sinin video akışı ve indirmelerden geleceği tahmin ediliyor (Cisco, 2019). Bu, 2017’deki yüzde 72,3’ten trafik payında yüzde 88’lik bir artış.

İşleri daha da perspektife sokmak için, 2017 yılında aylık olarak 56 exabayt (bir milyar gigabayta eşdeğer) internet videosu kullanıldı. Bu rakam, 2022 yılına kadar ayda dört kattan fazla 240 eksabayttan fazla olacak.

Ve sadece artması beklenen yüklenen videoların tüketimi değil. Cisco tarafından yapılan aynı çalışma, canlı internet videolarından gelen trafiğin 2017’den 2022’ye kadar olan beş yıllık dönemde 15 kat büyüyeceğini ve 2022’ye kadar toplam internet video trafik payının yüzde 17’sini oluşturduğunu gösteriyor – bu kesinlikle bir video pazarlama istatistiği. özellikle dropshipping işinizi pazarlamak için Instagram veya Facebook canlı videolarını kullanmayı düşünüyorsanız!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir