2021 YouTube Reklamları Kılavuzu

Markalar, dünyanın en popüler ikinci web sitesi olan YouTube’da reklam veriyor ve ayda 2 milyar oturum açmış kullanıcıya ulaşıyor. 

Video reklam bütçenizi nasıl harcayacağınıza karar veriyorsanız, YouTube, onu müşteri yolculuğu boyunca inkar edilemez derecede değerli bir platform haline getiren geniş erişim ve güçlü hedefleme yeteneklerine sahiptir.

Bu makalede, reklam formatlarına  bir göz atacak, bir video reklam kampanyasının nasıl oluşturulacağını inceleyeceğiz, güncel reklam özelliklerini listeleyeceğiz ve başarısı kanıtlanmış en iyi reklam ve en iyi uygulamaları size göstereceğiz.

Youtube Reklam Modelleri

YouTube’daki ana reklam türlerine bir göz atalım:

 • Atlanabilir Video Reklamlar (Skippable Video Ads)
 • Atlanamayan Video Reklamlar (Non-skippable Video Ads)
 • Bumper Reklamlar (Bumper Ads)
 • Video discovery reklamları (eski adıyla görüntülü reklamlar olarak biliniyordu)
 • Video olmayan reklamlar (ör. Yer paylaşımları ve afişler)

YouTube pazarlama stratejinizde  ayarlarlamalar yapmak için zaten zaman harcıyorsanız, bu formatların çoğunu, onları çalışırken görmüş olmanız nedeniyle muhtemelen biliyorsunuzdur. Ama ayrıntılara bir göz atalım.

Atlanabilir Video Reklamlar (Skippable Video Ads)

Bu reklamlar bir videodan önce veya video sırasında oynatılır. Tanımlayıcı özelliği, izleyicilerin ilk 5 saniyeden sonra bunları atlamayı seçebilmeleridir.

Bir reklamveren olarak, yalnızca izleyiciler ilk 5 saniyeyi geçtikten sonra izlemeye devam etmeyi seçtiğinde ödeme yaparsınız. (Yani 5 saniye dolmadan reklamınızı geçerlerse bütçeniz harcanmaz.) Reklamınız en az 12 saniye uzunluğunda olmalıdır.

Bir kişi ilk 30 saniyeyi veya tamamını izlediğinde ya da reklamınızla etkileşime girdiğinde, hangisi önce gelirse onu tıklayarak ödeme yaparsınız.

Kenar çubuğu: “TrueView” teriminin çok sık açıldığını göreceksiniz. TrueView, yalnızca bir kullanıcı onu izlemeyi seçtiğinde bir reklam gösterimi için ödeme yaptığınız ödeme türü için YouTube’un verdiği isimdir. Türkçeleştirirsek gerçek gösterim anlamına gelir yani Youtube kullanıcıların reklamınızı izlediğinden emin olduğunda sizden ücret alır. 

Örneğin, B2B şirketi Monday.com’un potansiyel müşteri oluşturmak için atlanabilir yayın içi reklamları nasıl kullandığına bir göz atın. Sağ tarafta, bir izleyicinin reklamı atlayabileceği 5 saniyelik bir geri sayım var. Sol tarafta, reklamın ne kadar uzun olduğunu açıkça görebilirsiniz (bu durumda 0:33 saniye.)

Benzer şekilde, B2C online eğitim markası MasterClass, üyeliklerini tanıtmak için atlanabilir video reklamları kullanıyor. Ancak, onlarınki önceki videodan biraz daha uzun sürüyor: bu yaklaşık 2 dakika.

Atlanamayan Video Reklamlar (Non-skippable Video Ads)

Kullanıcıların% 76’sı reklamları otomatik olarak atladıklarını bildirdiğinden, bazı reklamverenler hiç atla düğmesi bulunmayan  reklamları yayınlamayı tercih ediyor.

Bunu ne zaman yapmalısın? Marka bilinirliğinizi artırmayı hedefliyorsanız ve reklam öğenizin kitlenizin dikkatini tam 15 saniye boyunca tutacak kadar güçlü olduğundan eminseniz. 

Atlanamayan reklamlarda, reklamverenlerin gösterim başına BGBM’de (yani 1000 görüntüleme başına) ödeme yaptığını unutmayın.

Bumper Reklamlar (Bumper Ads)

YouTube’un Bumper reklamı, bir YouTube videosundan önce oynatılan altı saniyelik, atlanamayan bir video reklamdır. Kısa uzunlukları nedeniyle, bumper reklamlar marka bilinirliği ve erişim oluşturmak için en iyisidir.

Bumper reklamlar bağımsız reklam kampanyaları olarak yayınlanabilir, ancak Google, etkinliklerini artırmak için TrueView Reklamları ile birlikte yayınlanmasını önerir (ör. TrueView reklamlarını ilk kez görüntüleyenlere göstermek ve ardından aynı izleyicilere sıklığı artırmak için Bumber reklamları göstermeye devam etmek gibi).

Video Discovery Reklamları

Yayın içi reklamlar geleneksel bir TV reklamı gibi işlev görürken, keşif reklamları Google’ın arama sonuçları sayfasında gördüğünüz reklamlara daha çok benzer. (Bu, YouTube’un sosyal bir platform kadar bir arama motoru olduğunu hatırladığımızda mantıklı geliyor.)

Discovery reklamları, organik arama sonuçlarının yanında gösterilir. Dolayısıyla, videonuz organik sonuçlardan daha alakalı görünüyorsa, insanlar bunun yerine izlemeyi seçebilir.

Discovery reklamlarının en önemli özelliği organik olmaları ve reklam gibi görünmemeleri. Aşağıdaki bebek şarkısı aramasında çıkan reklamı görebilirsiniz. 

Video Olmayan Reklamlar

YouTube, video bütçesi olmayan reklamverenler için video olmayan reklamları da devreye soktu. 

Görüntülü reklamlar: Sağ taraftaki kenar çubuğunda görünür ve web sitenize bir bağlantı içeren bir buton ile birlikte bir resim ve metin içerir.
Video içi yer paylaşımlı reklamlar: para kazanılan YouTube kanallarından gelen video içeriğinin üzerinde görünür.
İdeal bir dünyada, bu reklam türlerinin her ikisi de ilgili içerikle birlikte görünür. Elbette, durum her zaman böyle değildir.

Youtube’da Nasıl Reklam Verilir?

İşin özüne burada giriyoruz. İlk olarak, video reklamınız YouTube’da bulunması gereklidir, bu yüzden videonuzu YouTube kanalınıza yükleyerek başlayın. Videonun herkese açık olduğundan emin olun eğer kanalınızda görünmesini istemiyorsanız liste dışı yapabilirsiniz.

1. Markanızın pazarlama hedeflerine göre kampanya hedefinizi seçin:

 • Satış
 • Potansiyel Müşteriler
 • Websitesi Trafiği
 • Ürün ve Markayı Dikkate Alma 
 • Marka Bilinirliği ve Erişim 
 • Uygulama Tanıtımı 

1.  Kampanya türünüzü seçin. Bunlar, tüm Google reklam biçimlerini içerir (arama sonuçları, alışveriş reklamlar dahil), bu nedenle videonuzu YouTube’daki kitlelere göstermek için Video veya bazı durumlarda Discovery kampanyalarını seçtiğinizden emin olun.

3. Video reklamı vereceğiniz için, video kampanyanızın alt türünü seçmelisiniz

4. Kampanyanızı, gelecekte kolayca bulmanızı, yönetmenizi ve optimize etmenizi sağlayacak şekilde adlandırmayı unutmayın.

Kampanya parametrelerinizi tanımlayın

 • Teklif stratejinizi seçin (çoğunlukla, kampanya türünüz bunu belirleyecektir: dönüşümleri, tıklamaları veya gösterimleri kullanacaksınız)
 • Bütçenizi güne göre veya kampanyaya harcamak istediğiniz toplam tutar olarak girin. Ayrıca reklamınızın yayınlanacağı tarihleri ​​girin.
 • Reklamlarınızın nerede görüneceğini seçin:
  • Discovery Reklamları (Youtube arama sonuçları)
  • Tüm YouTube (yani arama sonuçları, aynı zamanda kanal sayfaları, videolar ve Youtube ana sayfası)
  • YouTube Görüntülü Reklam ağı (yani, YouTube dışı bağlı web siteleri vb.)
 • Hedef kitlenizin dilini ve yerini seçin. Reklamları dünya çapında göstermeyi seçebilir veya ülkeye göre hedefleyebilirsiniz.
 • Marka güvenliği yönergelerinizin ne kadar “hassas” olduğunu seçin. Başka bir deyişle, reklamlarınızın bulunacağı kanal ve videolarda ne kadar küfür, şiddet veya müstehcenlik olmasını istiyorsunuz? Daha hassas markaların reklamları daha küçük bir video havuzunda yayınlanacak ve bu da ödediğiniz fiyatı artırabilir.

Hedef kitlenizi Seçin

Henüz markanız için hedef kitle prototipi oluşturmadıysanız, bunu yaparak başlaynın. Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onları o kadar iyi hedefleyebilirsiniz ve yatırım getiriniz o kadar yüksek olur.

Demografi: Bu, yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu ve hane gelirini kapsar. Ancak YouTube aynı zamanda daha ayrıntılı yaşam evresi verileri sunar: Örneğin yeni ev sahiplerini, üniversite öğrencilerini, yeni ebeveynleri hedefleyebilirsiniz.

İlgi Alanları: Kişileri geçmişteki davranışlarına (ör. Arama konuları ya da websiteleri gezdiği sayfalar) göre hedeflemek için konuları ve anahtar kelimeleri kullanın. YouTube, bir sonraki elektronik cihaz satın alacaklarını araştırırken veya bir web sitesini nasıl oluşturacaklarını öğrenmeye çalışırken olduğu gibi, önemli anlarda kullanıcıları bulmanıza bu şekilde yardımcı olur.

Yeniden pazarlama: Diğer videolarınızla, web sitenizle veya uygulamanızla zaten etkileşimde bulunan kitleleri hedefleyin.

Kampanyanızı Yayına Alın

Reklamınızın yönleneceği web sitesi bağlantısını girin ve kampanyanızın yayınlanmasını sağlamak için Kampanya Oluştur düğmesine basın.

Youtube Reklam Ölçüleri 

YouTube reklam özellikleri
YouTube’daki atlanabilir ve atlanamayan yayın içi video reklamlar, önce normal YouTube videoları olarak yüklenmelidir. Bu nedenle, çoğunlukla video reklamınızın teknik özellikleri (dosya boyutu, reklam boyutları, reklam resim boyutları vb.) herhangi bir YouTube videosuyla aynı olacaktır. Kanalınıza yüklendikten sonra  hazırsınız.

Buradaki istisna, aşağıdakilere uyması gereken Discovery reklamlarıdır:

Youtube Reklam Ölçüleri(Discovery Reklamları) 

Dosya Formatı: AVI, ASF, Quicktime, Windows Media, MP4 or MPEG
Video Codec: H.264, MPEG-2 ya da MPEG-4
Ses Codec: AAC-LC or MP3
Video Oranı: 16:9 or 4:3
önerilir, ancak YouTube dosyayı en boy oranına ve cihaza göre otomatik olarak uyarlar
Frame Oranı: 30 FPS
Maximum file size: 1 GB for Discovery ads

YouTube Video Reklam Süresi Kuralları

Minimum uzunluk:

Atlanabilir reklamlar: 12 saniye
Maksimum uzunluk

Atlanabilir reklamlar: 3 dakika

YouTube Kids’de atlanabilir reklamlar: 60 saniye

Atlanamayan reklamlar: 15 saniye
Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Meksika, Hindistan, Malezya ve Singapur’da atlanamayan reklamlar: 20 saniye

Bumber Reklamlar: 6 saniye

Youtube Reklamları En İyi Uygulamalar 

YouTube’un reklam motoru güçlüdür ve sonsuz optimizasyon ayarlamaları yapabilir, ancak günün sonunda, reklamınızın başarısı insanlarla nasıl bağlantı kurduğuna bağlı olacaktır. Bu, yaratıcı seçimlerinizin önemli olduğu anlamına gelir. İşte YouTube’da etkili video reklamlar için en iyi ipuçlarımız.

Videonuzu Kısa Tutun

İki dakikalık reklamlar TV için işe yarayabilir, ancak YouTube’da iyi performans göstermezler. Bu kullanıcılar içeriğinizi izlemek için orada değiller. Kullanıcıları tutsak etmemek için işleri kısa tutmalısınız. Şüpheye düştüğünüzde, reklamı 5 – 60 saniye uzunluğunda tutun.

Çok kısa olması konusunda endişelenmeyin. Bir YouTube Reklamının amacı, işinizin tamamını açıklamak değil, ilgi uyandırmaktır. Hemen şimdi insanların dikkatini çekin ve detayları web sitenizde verin. 

Dikkati Hızlı Çekin
Video reklamınız için 60 saniyeniz olabilir, ancak kullanıcıların izlemek için bu kadar uzun süre kalması pek olası değildir. Kullanıcılar, YouTube yayın içi reklamlarını 5 saniye sonra atlayabilir. Bu, markanızın birini izlemeye devam etmeye ikna etmek için sadece 5 saniyesinin olduğu anlamına gelir. İçeriğiniz, izlemeyi amaçladıkları organik içerikten bile daha iyi olmalıdır.

Video senaryonuzun ilk 5 saniyesine altın gibi davranın. İlk beş saniye boyunca şunları belirttiğinizden emin olun:

 • Şirketiniz
 • Ürün veya hizmet
 • Ürün ne işe yarar
 • İnsanlar neden buna ihtiyaç duyar

Grammarly, reklamlarıyla bu konuda harika bir iş çıkarıyor. Metin, “Bilgisayarınızda bir şey yazarsanız, Grammarly’ye ihtiyacınız var” ile başlar. Bir cümlede markanın / ürünün ne olduğunu ve insanların buna neden ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Bundan sonra reklam, ürünün nasıl çalıştığını açıklıyor. Kullanıcılarla erken etkileşime geçmek için senaryonuz için benzer bir biçim kullanın. Aksi takdirde, yalnızca reklamınızı atlarlar.

İlgi Çekici Olun

Kullanıcılar YouTube’da çok fazla reklam izliyor. Ürünleri hakkında bir tane daha ticari övünme dinlemek istemiyorlar. Dikkat çekmek için ilginç ve eğlenceli bir reklama ihtiyacınız var.

Bir hikaye anlatmaya çalışın. Doğru içerik stratejisiyle sadece birkaç saniye içinde ilginç bir şey yaratabilirsiniz.

Lume veya No BS Skincare gibi diğer markalardan ilham alın. Markanız daha ciddi olsa bile, YouTube Reklamları Dünya’ya inme ve eğlence zamanıdır.

Kazanan Reklam Öğenizi Yeniden Şekillendirin

YouTube Reklamları için en pahalı ve en yoğun zaman alan faktörlerden birinin üretme süreci olduğu bir sır değil. Neyse ki, YouTube için eski reklam öğesini yeniden düzenleyerek zamandan tasarruf edebilir ve yatırımın geri dönüşünü artırabilirsiniz.

Zaten iyi performans gösteren içeriğiniz var mı? Geçmişte yaptığınız videolarda bazı küçük düzenlemeler yapın ve bunları YouTube Reklamları için kullanın. Hatta üretim süresini kısaltmak için en iyi performans gösteren bloglarınızı alabilir ve bunları videolara dönüştürebilirsiniz. Bu aşamada zamandan veya paradan tasarruf ederseniz, bu yatırım getirinizi artıracaktır.

Aktif Bir YouTube Kanalı Sürdürün

Yalnızca reklam yapmak için YouTube’a katılmayın. İnsanlar reklamlarınızla etkileşime geçiyorsa, bu muhtemelen organik içeriğinizle de etkileşim kurmak istedikleri anlamına gelir. Organik ve ücretli stratejiler birlikte çalışır; YouTube’da başarılı olmak istiyorsanız, ücretli stratejileri tamamlamak için aktif bir organik kanala ihtiyacınız var.

Başarılı bloglar, röportajlar, müşteri referansları, nasıl yapılırlar, SSS’ler ve daha fazlasını temel alan videolar oluşturun. Haftada yalnızca bir video yayınlarsanız, yalnızca organik kanal trafiğinizde değil, aynı zamanda ücretli trafiğinizde de önemli bir artış görebilirsiniz. Reklamlarınızın ötesine geçen içerikle kullanıcıları daha uzun süre tutun.

İnsanlara Bundan Sonra Ne Yapacaklarını Gösterin
Bahsettiğimiz gibi, YouTube reklamınızın başarısını ölçmeniz için bir hedefe ihtiyacı var.

Kampanya hedefleriniz dönüşüm hunisinin alt kısmındaki işlemler (ör. Tıklamalar, satışlar, dönüşümler veya trafik) ise, reklamı TrueView for Action kampanyası olarak ayarlamayı düşünün. Bu, reklamınıza ek tıklanabilir öğeler sağlar, böylece izleyiciler videonun sonuna gelmeden önce tıklayıp web sitenize gelebilir.

Animasyon Reklamları Kullanın

Animasyon reklamları hayal gücünüzle sınırlıdır. Video çekimi ve prodüksiyon ile çok maliyetli ve uzun sürede yapabileceğiniz bir video reklamı animasyon ile çok daha kısa sürede ve çok daha az maliyetle yapabilirsiniz. 

Animasyonlarda bulunan sınırsız sayıda görsel, vektör ve infografiklerle kullanıcının dikkatini ve ilgisini çok etkili bir şekilde çekebilirsiniz. 

Tüketiciler yaratıcılığı sever. Animasyonda seçenekler sınırsız olduğundan, gerçek hayattaki bir reklamın karşılaştığı fiziksel sınırlamalar konusunda endişelenmenize gerek kalmadan istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz.

Animasyonlarda markanıza özel bir karakter yaratabilir ve tüm reklamlarda aynı karakterleri kullanabilirsiniz. 

Widezon olarak yaptığımız animasyon tanıtım filmleri ile küçük işletme ve büyük markalara hizmet veriyoruz. Etkili bir Youtube reklamını oluşturmak bizimle hemen iletişime geçin. 

Animasyon Tanıtım Filmine mi İhtiyacınız Var?

Hemen İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir